Українська земля перетворилася на неліквідний продукт?
січ 01
Українська земля перетворилася на неліквідний продукт?

На ринку будівельних послуг настало затишшя. Ніщо не будується, нічого не продається. Поки повільний регрес земельного ринку рухається до своєї критичної точки, будівельні компанії змагаються між собою на тендерах у розмірі «знижки», на яку готові піти заради отримання замовлення.

Затяжна українська криза докорінно змінила методи ведення і перспективи бізнесу. Звісно, робота будівельних фірм не пішла різко і поголовно на спад, на відміну від інших галузей сфери послуг України. Навіть у 2009 році ряд девелоперських фірм ще спокійно добудовував замовлені раніше об'єкти.

Так, на прикладі харківської компанії «Домострой», можна простежити процес злету і падіння будівельної галузі в умовах кризи. Харківські забудовники почали облаштовувати місто та околиці, ще на початку 2000-х років, коли Україну ще тільки ледь охопив будівельний ажіотаж. Успішно здаючи «під ключ» великі проекти інвесторам, «Домострой» звів ряд сучасних житлових селищ і торгово-офісних центрів на території Харківського, Дергачівського та Вовчанського районів. Загалом за 12 років роботи було продано близько 2000 гектарів землі.

Сьогодні фірма знаходиться в непевному стані через зменшення кількості замовлень на ринку. У той же час в арсеналі харківської компанії величезні площі під забудівлю. Більш ніж 538 га землі очікує вигідної пропозиції від інвесторів, у тому числі закордонних. Однак, останні, у зв’язку з економічною і нещодавно установленою політичною ситуацією, не поспішають робити вклади в Україні.

Коли чекати пожвавлення українського будівельного ринку? Найімовірніше зі стабілізацією економічного колапсу. Цікаво, що якщо озирнутися довкола, то незважаючи на складний період в історії та економіці України, розморожуються об'єкти, продовжують будуватися торгові центри, відкриваються кафе... В Україні нова влада. Залишається очікувати зміцнення бізнес-клімату в країні. Адже є надія, що українські компанії, у тому числі в минулому успішні, як «Домострой», будуть цікавими для Заходу.